Otel İç Mekan Aydınlatma Çözümleri

Otellerde iç mekan aydınlatma çözümleri her alanın özel kullanımına göre tasarlanmalıdır. Lobi alanı, odalar, restoran & bar gibi alanlar karakteristik olarak aydınlatılmalıdır. Bu yazımızda sizler için otel iç mekan aydınlatma çözümleri sunuyoruz.

Otellerde İç Mekan Aydınlatması Neden Önemli?

Oteller yeni trendlerle birlikte mimari tasarım da daha estetik hale geldi. Görüntü estetik olsa da karmaşık yapı, aydınlatma çözümlerini de karmaşıklaştırdı.

Aydınlatmanın hem estetik görüntüyü ön plana çıkarması hem de ziyaretçilerin ruh haline hitap etmesi gerekmektedir. Bu nedenle otelin iç mekan aydınlatma ve dış cephe aydınlatmasının iyi tasarlanması önemli bir faktör.

İç mekanlar için doğru ışıklandırma kontrasların iyi kullanıldığı, aydınlatma prensiplerine uygun ve işlevsel olmalıdır.

  • Otel lobileri için aydınlatma: Konukların otele girdiği an gördükleri ilk yer lobidir. Bu yüzden ilk izlenimi ve otelin diğer alanları hakkındaki algılarını lobi oluşturur. Lobide konukları samimi bir şekilde karşılayan, sıcak bir aydınlatma tercih edilmelidir.
  • Otel Odaları İçin Aydınlatma: Odalarda ışık, daha işlevsel ama esnek bir rol üstlenmelidir. Işık derecesi konukların ihtiyacına göre ayarlanabilir olmalıdır.
  • Toplantı & Etkinlik Odaları İçin Aydınlatma: Konferanslar ve toplantılar için olan alanlar gözü yormayacak şekilde aydınlatılmalıdır.
  • Restoran & Bar Alanları İçin Aydınlatma: Otellerde restoran ve bar alanının aydınlatmasıyla otelin tarzına uygun bir atmosfer yaratılmalıdır. Restoranlarda rahatlatıcı ve samimi bir atmosfer yaratmak için akşam yemeklerinde sıcak tonlu yumuşak bir ışık kullanılması tercih edilir. Kahvaltı ve öğle yemeği için ise bol miktarda doğal aydınlatma veya daha parlak tonlarda aydınlatma kullanılabilir.

Otel İç Mekan Aydınlatma Tasarımları

İdeal aydınlatma her şeyden önce otelin doğasına, özelliklerine ve karakteristik unsurlarına bağlıdır. Bu unsurlara göre her alanın aydınlatma tasarımı da değişecektir.

Otel Lobisi Aydınlatma

Odalara veya otelin diğer alanlarına ulaşmak için basit bir geçiş olarak düşünülen otelin lobisi aslında önemli bir alandır. Çünkü otel hakkındaki ilk izlenimi sağlar; konukların nerede olduklarını, otelin tonunu ve türünü anlamalarını sağlar.

Kullanılan ışık, otelin misafirlerine vermek istediği imajı tam olarak aktarabilmelidir.

Otel Lobi Aydınlatması

Bu nedenle lobilere uygun aydınlatmanın tasarlanması çok önemlidir. Otelin kimliğine bağlı olarak, resepsiyon masasını baskın bir ışıkla aydınlatmayı veya kontrastlar ve sıcak tonlarla samimi ve davetkar bir ışık kullanmayı seçebilirsiniz.

Işık, konuklara rehberlik ederek resepsiyonu veya ortak alanlara kolayca ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Otel Koridor Aydınlatma

Koridorlarda ışık, odalara giden yolu, merdivenleri veya asansörlere erişimi sağlamak için işlevsel olmalıdır. Bu nedenle özellikle koridorlar uzun olduğunda aydınlatma seviyelerini değiştirmek gerekebilir.

Bu alanlarda, iyi bir tavan ve duvar ışığı konulması önemlidir. Aydınlatma, koridorun daha yüksek görünmesinde veya daha az uzun olduğu algısını vermede stratejik bir rol oynar.

Otel Koridorları İçin Aydınlatma

Otel Odaları İçin Aydınlatma

Bir otelin yatak odalarının aydınlatması için, herkesin ışığı farklı algıladığı gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu nedenle, kullanımlarını kolaylaştırmak için aydınlatmanın doğrudan konuklar tarafından düzenlenebilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, konuğun odada kontrol sahip olmasını ve rahat hissetmesini sağlamaktır. Yatağın yanında, ışığın kolayca ayarlanabildiği aydınlatma yerleştirmek

Otel odası için sıcak renkli aydınlatma daha sakin ve samimi hissettirir. Güçlü kontrastlardan ve parlamadan kaçınmak ve doğru dengeyi bulmak oldukça önemlidir.

Yatak kısmına aplik yerleştirerek yatmadan önce okuma yapacak misafirleriniz için kolaylık sağlayabilirsiniz.

Otel Banyosu Aydınlatma

Banyoya ayrılmış alanda, aydınlatma projenizin dikkati aynaya yönlendirilmelidir.

Lavabo üzerinde iyi bir aydınlatma, dağınık ışık emisyonu ve maksimum %20’lik bir doğrudan ışık bileşeni otel banyo aydınlatması için ideal olacaktır.

Otel Banyoları İçin Aydınlatma

Otel Ortak Alanları İçin Aydınlatma

Ortak alanlarda, ortama özel çözümlerle ışığı otelin mimarisine entegre ederek ilginç aydınlatma efektleri yaratabilirsiniz.

Çok geniş alanlar için, estetik bir etkiye sahip iki veya daha fazla avize, daha samimi alanlar için askıları tercih edebilirsiniz

Toplantı & Konferans Salonları İçin Aydınlatma

Toplantılar, atölye çalışmaları ve resmi iş etkinlikleri için kullanılan bu ortak alan için, göz yormayacak, sade bir tasarıma sahip dekoratif aydınlatma gereklidir.

Bu durumda, odaya pratik ve fazlalıklardan arındırılmış bir görünüm kazandırmak için duvarların çeşitli noktalarına yerleştirilecek aplikleri tercih edebilirsiniz.

İçindekiler

Projelerimiz

Lampart ürünleri, uluslararası düzeyde çağdaş ve zarif tasarımları ile gösterişli mekanlar oluşturmaya katkıda bulunuyoruz.

Son makaleler

tr_TRTürkçe

Lampart Lighting
Yıldırım Beyazıt Cad.
No: 84, Akyurt / Ankara

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz