Odalara Göre Aydınlatma Kılavuzu

Odaya ve odanın rolüne bağlı olarak farklı aydınlatma türleri kullanılmalıdır. Rahatlamaya mı yoksa odaklanmaya mı çalışıyorsunuz? Odanın belirli özelliklerini mi vurgulamak istiyorsunuz yoksa sadece tüm alanı eşit şekilde aydınlatmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda odalara göre aydınlatma önerileri sunuyoruz.

İç Mekan Aydınlatması

Giriş Alanlarının Işıklandırılması

Giriş alanlarının ve koridorların aile üyeleri ve misafirler için iyi aydınlatılmış olması gerekir. Aydınlatma, girişten diğer alanlara güvenli geçişi sağlamalıdır. Tavan armatürleri bunun için mükemmeldir. Sıcak bir karşılama sağlamak için gerekli ortam ışığını sağlamaktadır.

Koridor, lobi, ev girişi, hol gibi alanlar için şu aydınlatma önerilerini takip edin:

  • Yüksek kontrastlı gölgeler oluşturabilecek ışık türlerinden kaçının.
  • Bir duvar yıkaması oluşturmak için ray aydınlatması kullanmayı düşünün.
  • Bu ışıklar uzun süre açık kaldığından tasarruf etmek için LED ışık kullanabilirsiniz.

Merdivenler ve Koridor Aydınlatması

Merdiven ve koridorlar, buraları kullanan kişilerin güvenliğini sağlayacak kadar iyi aydınlatılmalıdır. Koridorlar, her 1-2 metrede bir armatür takmak alanı aydınlatmanın, alanın biçimini ve şeklini tanımlamanın, dokuları vurgulamanın etkili bir yoludur. Işık, mekanın daha geniş, daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlamak için de kullanılabilir.

Banyo Aydınlatması

Banyoların ışıklandırılmasında öncelikli hedef, çoğu oda için olduğu gibi; güvenlik, işlev ve estetiktir. Banyolarda eşit aydınlatan, gölgesiz, parlak ışık kullanılmalıdır. Banyo için en iyi aydınlatma seçeneğinden biri gömme aydınlatmadır.

Mutfak Aydınlatması

Mutfaklar artık sadece yemek pişirilen yerler değil. Ev için bir merkez noktası haline gelen ve sıkça vakit geçirilen odalar.

Bu alan için bol miktarda ortam ışığına gerekmektedir. Çalışma yüzeylerini aydınlatmak için dolap altı ışıkları, gölgeleri ve parlamayı azaltmak için tavanda gömme aydınlatma kullanılmalıdır.

Mutfak adası veya kahvaltı köşesi varsa, burada sarkıt lamba veya avize kullanılabilir.

Oturma Odaları

Oturma odası genellikle ailelerin en çok vakit geçirdiği yerdir. Bazen yemek odası oturma odası olur. Her durumda, uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu oturma odasında geçirdiğimiz için, uygun bir aydınlatma düzenine sahip olmak özellikle önemlidir.

Oturma odasında gerçekleştirilen aktiviteleri aklınızda bulundurun – TV izlemek, bilgisayarda çalışmak, okumak, ve çok daha fazlası. Oturma odası için mimari detayları vurgulamaya yardımcı olabilecek ray aydınlatması ve ayarlanabilir gömme aydınlatma takmanızı öneririz.

Otel Aydınlatması

Otellerde iç mekan aydınlatması, konukların konforunu artırmak ve otelin genel atmosferine uygun bir ambians yaratmak için çok önemlidir. Doğru aydınlatma, otelin genel tasarımını tamamlarken, konukların güvenliğini ve rahatlığını da sağlar.

İç mekan aydınlatması, farklı alanlar için farklı gereksinimleri karşılamalıdır. Örneğin, resepsiyon alanı genellikle parlak ve canlı bir aydınlatma gerektirirken, yemek salonu veya restoran alanları daha yumuşak bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Konuk odaları ise, aydınlatma seviyelerinin ayarlanabilmesi için fonksiyonel bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

Yatak Odası Aydınlatması

Yatak odası ışıklandırması dikkat edilmesi gereken son derece önemli bir alandır. Odanın büyüklüğü ve ölçeği de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Yatak odası için yatak başının üzerine dimmer kontrollü gömme aydınlatma en iyi seçeneklerden biridir.

Bu aydınlatma çözümü, odadaki farklı ışıklar için ışık seviyelerini kontrol etme olanağı verir. O anki ruh haline bağlı olarak aydınlatma durumunu değiştirebilirsiniz. Ancak doğrudan yatağın üzerine ışık yerleştirmekten kaçınılmalıdır.

İçindekiler

Projelerimiz

Lampart ürünleri, uluslararası düzeyde çağdaş ve zarif tasarımları ile gösterişli mekanlar oluşturmaya katkıda bulunuyoruz.

Son makaleler

tr_TRTürkçe

Lampart Lighting
Yıldırım Beyazıt Cad.
No: 84, Akyurt / Ankara

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Kataloğu İndirmek İçin Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz